Голова ЗОО ВУТ “Просвіта” ім.Тараса Шевченка, народний депутат України Ігор Артюшенко став одним з авторів законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення (щодо частки пісень державною мовою в музичних телерадіопрограмах)», який покликаний збільшити відсоток україномовної музики в ефірі радіостанцій.
Зокрема в документі пропонується визначити, що в музичних радіопрограмах і радіопередачах твори українських авторів і виконавців повинні становити не менше 50 відсотків загального щодобового обсягу мовлення, а частка пісень (словесно-музичний твір) державною мовою має становити не менше 75 відсотків від загального обсягу пісень українських авторів чи виконавців. При цьому радіоорганізації мають забезпечувати дотримання такого співвідношення рівномірно протягом всього ефірного часу.
В пояснювальній записці до проекту Закону йдеться про те, що станом на сьогодні музичні твори українських авторів і виконавців транслюються як правило в нерейтигових проміжках ефірного часу. Окрім того, квота вітчизняного музичного продукту в радіоефірі заповнюється в основному російськомовними піснями. Ця тенденція, на жаль, все більше набирає обертів. Українські виконавці і автори, орієнтуючись на тренди у форматах радіостанцій, все частіше використовують російську мову як «усім зрозумілу і звичну». Подекуди радіоорганізації повністю відмовляються від трансляції україномовних пісень, що з одного боку не є порушенням діючого законодавства, а з іншого боку суперечить національним інтересам України.
«Цим законопроектом пропонується удосконалити норми діючого Закону щодо захисту інтересів держави, зокрема щодо визначення мінімального співвідношення між кількістю пісень українською мовою і пісень українських виконавців і авторів іноземною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах.
Також пропонується зобов’язати радіоорганізації забезпечувати відповідне співвідношення рівномірно протягом всього ефірного часу та звузити часові рамки для моніторингу радіоефіру, що дозволить українському музичному продукту та україномовним пісням потрапляти в пройм-тайм радіоефіру», – стверджують парламентарі у пояснювальній записці до поданого законопроекту.