У Запорізькій «Просвіті» вийшла з друку збірка казок школярів – читачів бібліотек Новомиколаївського району.
А згодом, зусиллями організаторів літературного конкурсу, за участі авторів творів, а також представників «Просвіти» та Національної Спілки письменників, у Новомиколаївській школі №1 відбулася презентація книжки.
Ця – без сумніву – велика справа бере свій початок з іншої надзвичайно важливої події, до якої також значних зусиль доклало Запорізьке обласне товариство «Просвіта» імені Т.Шевченка і його керівник Ігор Артюшенко, народний депутат України.
У серпні минулого року на Новомиколаївщині за ініціативою «Просвіти» проходили заходи з ушанування нашого земляка, героя визвольної боротьби 1917- 20 років генерала Армії УНР Олександра Вишнівського. Саме тоді до нас звернулися працівники районної бібліотеки для дітей із проханням допомогти у виданні збірки творів учасників літературного конкурсу.
Так розпочалась у видавництві Запорізької «Просвіти» довготривала цікава творча робота над текстами, літературне їх редагування, підбір ілюстрацій, макетування обкладинки з використанням авторських малюнків дітей, друк і складання книжечки.
«Дитяча філософія невичерпна, кожна дитина є творцем самобутнього, прекрасного, доброго. Вона народжується і зростає дивовижним джерелом фантазії, оригінальної думки, яку дорослі в буденності життя іноді не помічають, забувши, можливо, своє дитинство. Тож завданням нашого проекту – літературного конкурсу серед читачів бібліотек з написання твору в жанрі казки – було залучення школярів до самостійного написання казки, настанова їх на відображення краси рідного краю, народної мудрості, любові до рідного слова. А іще – на прояв патріотизму, на шанування сімейних цінностей, на власний погляд на наше непросте сьогодення» – говорить у вступному слові до збірки керівник конкурсу, завідуюча дитячою бібліотекою Ольга Нечитайло.
Природа наділяє дітей різними здібностями і талантами, найважливішим із яких для пізнання світу є, очевидно, уміння читати книгу, розуміти її, розповідати, вигадувати власні теми, творчо змальовувати цей світ словом (а у згаданому конкурсі – і олівцем). Розповідають, що в Індії ще й сьогодні існує такий звичай: перед немовлям, яке тільки навчилося повзати, кладуть книги, гроші та зброю. До чого дитина підповзе, до того, вважають батьки, і є у неї здібності. Але неможливо виявити будь-які здібності, не спробувавши себе у практичній справі. Той давній звичай може викликати у нас посмішку, однак, суть його правильна: шукаймо і відкриваймо таланти у дітей, надаючи їм можливість для самостійного творення.
Саме такий погляд Товариства «Просвіта» на літературну творчість дітей є потужною мотивацією нашої участі у різноманітних літературних проектах. (Як і влучне висловлювання Вольтера, яке ми із самого початку видавничої діяльності розміщували на обкладинках поетичних чи пісенних збірок, «гарячої» публіцистики, шкільних методичних матеріалів: «Ніколи двадцять величезних томів не зроблять революції, її зроблять маленькі кишенькові книжки в двадцять су»).
Зауважимо, що такий підхід до літературної творчості школярів поділяють, разом із самовідданими в любові до книги і до дітей працівниками бібліотек, також керівники більшості сільських рад, підприємці і навіть священики Новомиколаївщини.
Особливі слова необхідно сказати про організатора і натхненника такого масштабного творчого літературного проекту. У будь-якого живого задуму для успішного руху і позитивного результату має бути джерело енергії і віри в успіх. Таким «генератором» і «мотором», «вітром» і «парусом» одночасно, а коли треба – то й «універсальним веслом» для досягнення результату є завідуюча дитячою бібліотекою Ольга Нечитайло. Неможливо коротким словом описати усі перипетії проекту, від задуму і залучення колег із навколишніх сіл – до написання сценарію презентації, від її «боротьби» із видавцем за кожен твір і малюнок ( і в результаті книжка вийшла із двома варіантами обкладинки(!), бо всі дитячі малюнки – «кращі») – до багаторазового узгодження стосунків між Держказначейством і друкарнею кольорової палітурки…
Усім-усім вам, причетним до справді гарної справи – і також скромній людині, яка надіслала нам для включення у збірку знайдене в інтернеті і надзвичайно доречне, в тему, оповідання «Свіча горіла…»* – низький уклін!
Завершальним, «технічним» етапом проекту – виготовленням книжки – турботи організаторів конкурсу не закінчились. Був підготовлений сценарій презентації книжки, запрошені для сценічної постановки казки учасники театрального гуртка, юні співаки і декламатори. Долучено районний Дитячий будинок творчості, місцеве літературне обʼєднання, багато допомогли колеги із районної бібліотеки для дорослих.
А найбільше, мабуть, запам’ятали учасники цього свята книги – дорослі і школярі – виступ поета Миколи Білокопитова, який не лише показав майстерне володіння дитячою – такою складною – аудиторією. Заступник голови обласного обʼєднання Національної Спілки письменників, він повів розмову про важливість таких літературних конкурсів і поширення досвіду видавництва. І вже того ж дня, по закінченні презентації, поїхав із примірниками книжки до сусіднього району…
Зважаючи не лише на успіх проекту, але й на безумовну актуальність його, вирішено було оголосити серед школярів новий літературний конкурс, поширивши його умови вже і на старшокласників. Навесні ми очікуємо нові матеріали для видавництва.
Робота з бібліотеками, з утворення і поширення яких, власне, і почала майже півтора століття тому свою діяльність Всеукраїнська «Просвіта», не припиняється.
(*Оповідання «The Candle Burned» американського автора Mike Gelprin розміщене у нашій збірці в українському перекладі у розділі «Подарунок від видавця». Радимо для детального ознайомлення : http://fit4brain.com/1827; http://www.papmambook.ru/contests/essays/16/3191)
Анатолій Ажажа,
секретар правління ЗОО ВУТ «Просвіта»
імені Тараса Шевченка